“İnsan əlindən gələni etməlidir. Biz əlimizdən gələni edəcəyik. Qalanı bəxtə nə düşəcəyindən asıldıır. Əmin ola bilərsiz ki, klubda hər kəsin motivasiyası ən yüksək səviyyədədir. “Qarabağ” o qədər gözəl, təmiz, müqəddəs ailədir. Biz savaşan komandayıq və bizdə savaşçı ruhumuz var. Qismət olsa növbəti mövsümdə də Çempionlar Liqasında vuruşacağıq, olmasa Konfrans Liqasında. Bəlkə də xeyirlisi o olacaq. Konfrans Liqasına düşsək, sonadək gedəcəyik”.
Yüksək Liqa: “Gənclər”dən bir gündə 2 məğlubiyyət
Volyebol üzrə üzrə Azərbaycan çempionatında (Yüksək Liqa) 2025/2026-cı illər mövsümünün növbəti oyunları keçirilib
Arena.az xəbər verir ki, qadın voleybolçuların yarışında 13-cü tura yekun vurulub.
Turun son oyunu Gəncə şəhərində baş tutub. Gəncə İdman Sarayında “Gənclər” komandası “Gəncə”nin qonağı olub. Oyun 3:0 hesabı ilə ev sahibinin qələbəsi ilə başa çatıb.
Qeyd edək ki, 14-cü turun növbəti qarşılaşmaları sabah baş tutacaq.
Qadınlar, 13-cü tur
“Gəncə” – “Gənclər” 3:0 (25:10, 25:10, 25:9)
Gəncə İdman Sarayı.
Kişilər, 14-cü tur
Abşeron Olimpiya İdman Kompleksi.
Kamilo Duran: “Bizi “Nyukasl”la tarixi oyun gözləyir”
“Qarabağ”ın hücumçusu Kamilo Duran UEFA Çempionlar Liqasının pley-off mərhələsinin “Nyukasl”la ilk oyunundan gözləntilərini paylaşıb.
Arena.az xəbər verir ki, Azərbaycan və İngiltərə təmsilçiləri arasındakı ilk oyun sabah Bakıdakı Tofiq Bəhramov adına Respublika stadionunda baş tutacaq.
Kamilo Duran bu gün matçdan öncə təşkil edilmiş mətbuat konfransında bunları söyləyib:
“Fərqindəyik ki, bizi çox çətin və tarixi oyun gözləyir. Doğma azarkeşlərimizin qarşısında oynayacağıq. “Nyukasl” çox çətin rəqibdir. Amma istənilən halda, əlimizdən gələni edəcəyik ki, azarkeşlərimizi sevindirək və uğurlu nəticə qazanaq.
İngiltərə təmsilçiləri çox sürətli və fiziki cəhətdən güclü komandalardır. Onlara qarşı ilk oyunumuzda bunu hiss etdim. Yaxşı formada hazırlaşmışıq. Çətin rəqib olsa da, biz də onların zəif cəhətlərindən istifadə etməyə çalışacağıq.
“Qarabağ”la Çempionlar Liqasında oynamaq mənim üçün çox xoşdur. Xoşbəxtəm. Bu, karyeramın ən uğuru dönəmidir. Gəncəm, daha inamlı olmalıyam, üzərimdə işləməliyəm”.
Duran Kolumbiya millisinə dəvət almasının mümkünlüyü barədə sualı da cavablandırıb:
“Bu mövsüm mənim üçün uğurlu keçir. Buna görə xoşbəxtəm. Millidə oynamaq bir kolumbiyalı kimi uşaqlıq arzumdur. Belə davam edəcəyəmsə, hər dəfə milliyə düşməyə daha yaxın olacağam. Hər kəs istəyər dünya çempionatında oynasın. Arzumdur. Amma hələ ki, mənə hər hansı dəvət, zəng olmayıb”.
Qurban Qurbanov: “Nyukasl”la matça çəkinmədən çıxacağıq”
“Qarabağ”ın baş məşqçisi Qurban Qurbanov UEFA Çempionlar Liqasının pley-off mərhələsinin “Nyukasl”la ilk oyunundan gözləntilərini paylaşıb.
Qurban Qurbanov bu gün matçdan öncə təşkil edilmiş mətbuat konfransında bunları söyləyib:
“Çox böyük təcrübə əldə ediləsi oyundur. Azərbaycan futbolu tarixində ilkdir. UEFA Çempionlar Liqasının pley-off mərhələsində oynayacağıq. Özü də bu cür rəqibə qarşı. “Nyukasl” çox tanınmış, köklü klubdur, dünyanın bir nömrəli liqasında mübarizə aparırlar. Matça hazırlaşmaq üçün vaxtımız az oldu. Futbolçuların hazırlığına baxıram, oyun haqda fikirlərinə də önəm verirəm. Çox məsuliyyətli davranırlar, çox həyəcanlıdırlar. Bu da mənə inam verdi. Futbolçular oyunu səbirsizliklə gözləyirlər. Sabah ən yaxşı oyunlarından birini oynamağa çalışacaqlar. “Nyukasl”ın bizə uyğun olmayan oyun stili var. Premyer Liqada bütün komandalar onlara qarşı oynamaq istəmirlər. Çünki rəqibə oynamaq imkanı vermirlər. Çalışacağıq ki, doğma meydanımızda yaxşı mübarizə aparaq, ağıllı oynayaq. Cəsarətli oynamağa çalışacağıq. Bəzi komponentlərdə rəqib bizi üstələyir. “Nyukasl” həm fiziki gücə malik, həm də sürətli oynayan komandadır. İnanıram ki, futbolçularım özlərini ən yaxşı tərəfdən göstərməyə çalışacaqlar.
Biz hücum futbolu oynasaq da, həmişə çalışmışıq ki, müdafiədə ehtiyatlı olaq. Amma burada bəzi amillər var. Rəqibin ustalığı, üstünlüyü… Ona görə də bəzən bəlkə buraxdığımız qolların sayı çox olub. Nəyisə əldə etmək istəyiriksə, daha çox yaradıcı olmalı, rəqib qapısında bir çox variantlar axtarmağa çalışmalıyıq. Futbolçulardan tələbim odur ki, hücumda ola-ola doğru müdafiə olunsunlar. Reallıq var. Rəqib də bunu düşünür. Onların keyfiyyəti bizim düşüncəmizi geridə qoyur. Mütləq şəkildə hər iki oyunu düşünməliyik. Çox istəyərdim sabah azarkeşlərimiz oyundan həzz alsınlar, uduzsaq da, yaxşı, dinamik və açıq futbol görsünlər. Cavab oyununa vaxtımız olacaq. Bunu düşünərik”.
Qurban Qurbanov “Nyukasl”ı favorit hesab edir
Xoni Montielin yaxşı formada olduğu bir vaxtda Kadi Borgesin də sıraya dönməsinə toxunan Qurban Qurbanov onlardan hansına üstünlük verəcəyini açıqlamaq istəməyib:
“Kadinin geri dönməsi bizim üçün xoşdur. Əlimizdə əlavə variantlar var. İstədiyimiz anda istədiyimiz dəyişiklikləri edə bilərik. Sabah səhər məşqimiz olacaq. Ondan sonra kimlərin meydana çıxacağını tam dəqiq biləcəyik.
Nəriman Axundzadə bu oyunda olmayacaq. Onun əvəzinə heç kimi əlavə edə bilmərik. Yalnız akademiyadan hansısa gənc oyunçunu əlavə edə bilərik.
Mateus Koxalski böyük ehtimalla oyuna hazır olacaq. Sabah yenə əlavə həkim müayinəsindən keçəcək. 100 faiz riskli bir bir şey olmasa, meydana çıxacaq”.
Qurban Qurbanov komandasının UEFA Çempionlar Liqasındakı uğurlu çıxışına da şərh verib:
“Biz düzgün yoldayıq və böyük turnirdə böyük komandaların sırasındayıq. Bu da bizə əlavə güc, motivasiya və inam verir. İnanıram ki, gələcək işimizdə builki performansımızın böyük köməyi olacaq. Komandaların ümumi durumuna baxsaq, favorit “Nyukasl”dır. Amma bu rəqibə ən azından Bakıda qalib gəlmək istəyirik. Bunun üçün də hazırlaşırıq. Futbolda bəzən çox maraqlı nəticələr olur. Biz də istəyərdik ki, o maraqlı nəticələrin sırasına daxil olaq. Sabah meydana çəkinmədən çıxacağıq. Qarşımızda çox intizamlı kollektiv olacaq. Çox istəkliyəm. Futbolçularım da istəklidir, qalib gəlmək istəyirlər. Ümumi nəticə necə olacaq, onu deyə bilmərəm”.
Yüksək Liqa: 11-ci turun hakim təyinatları açıqlandı
Futzal üzrə Azərbaycan çempionatında (Yüksək Liqa) 2025/2026-cı illər mövsümünün 11-ci turunin oyunlarına təyinatlar açıqlanıb.
Arena.az xəbər verir ki, bu barədə Azərbaycan Futzal Federasiyasının rəsmi saytı məlumat yayıb.
2026-cı ilə təsadüf edəcək ilk turun oyunları fevralın 19-da və 21-də “Olimpik Star”da baş tutacaq.
Hakimlər: Əli Cəbrayılov, Knyaz Əmiraslanov, Ramil Namazov.
Hakim-inspektor: Əfqan Həmzəyev.
Draqan Skoçiç “Traktor”u tərk etdi, yeni baş məşqçi bəlli oldu
Cənubi Azərbaycanın ən məşhur futbol komandası olan “Traktor”un baş məşqçisi Draqan Skoçiç öz istəyi ilə postundan ayrılıb.
Arena.az xəbər verir ki, bu barədə Təbriz klubunun mətbuat xidməti məlumat yayıb.
İstefanın dəqiq səbəbləri açıqlanmır. Klub Skoçiçə xidmətlərinə görə təşəkkür edib, gələcək karyerasında uğurlar arzulayıb.
Xatırladaq ki, Draqan Skoçiç 2024-cü ilin iyunundan “Traktor”a rəhbərlik edirdi. O, sözügedən komandanı bütövlükdə 68 oyuna çıxarıb, 40 qələbə, 18 heç-heçə və 10 məğlubiyyət görüb.
Təbriz təmsilçisi 2024/2025-ci illər mövsümündə 57 yaşlı xorvatiyalı mütəxəssisin rəhbərliyi altında İran çempionatının qalibi olub.
Skoçiç əvvəllər “Riyeka”, “İnterblok”, “Əl-Ərəbi”, “Əl-Nəsr”, “Malavan”, “Fulad”, “Xone be Kone”, “Sanat Naft” komandalarına, İran yığmasına və Xorvatiyanın U-21 kollektivinə də rəhbərlik edib.
Artıq “Traktor”un yeni baş məşqçisi də müəyyənləşib. Klubun Direktorlar Şurasının qərarına əsasən, bu posta Mohammad Rabyei gətirilib. Mütəxəssislə mövsümün sonunadək nəzərdə tutulan müqavilə imzalanıb.
“Traktor” hazırda İran çempionatında 35 xalla yarış cədvəlinin ikinci pilləsində qərarlaşıb. Komanda lider “Gol Gohar”dan cəmi 1 xal az toplayıb.
Yeqor Boqomolski “Zirə”ni “Ural”a dəyişdi
2025-ci ilin yayında “Neftçi”dən ayrılaraq “Zirə”yə keçmiş belaruslu mərkəz hücumçusu Yeqor Boqomolski qəsəbə təmsilçisini tərk edib.
Arena.az xəbər verir ki, Belarus millisinin üzvü bundan sonra Rusiyada çıxış edəcək.
O, sözügedən ölkənin “Ural” klubu ilə anlaşıb. Bu barədə “Zirə”nin mətbuat xidməti məlumat yayıb. Qəsəbə təmsilçisi futbolçusu Boqomolskini icarəyə verib. 25 yaşlı hücumçu sonradan transfer etmək hüququ da daxil olmaqla cari mövsümün sonuna kimi “Ural”da çıxış edəcək.
Xatırladaq ki, yayda azad agent statusuna malik Boqomolski “Zirə” ilə 2 illik müqaviləyə imza atmışdı. O, qəsəbə təmsilçisinin heyətində meydana çıxdığı 22 oyunda 1 qolla yadda qalıb.
Yeqor Boqomolski Belarusun “Dinamo” (Minsk) klubunun yetirməsidir. O, 2019-cu ildə Brest “Dinamo”suna keçib və 2019/2020 mövsümünü sözügedən komandada keçirib. 2020-ci ildə isə hücumçu Brestin digər təmsilçisi “Rux”a keçib. 2020/2021 mövsümünü “Rux”da keçirən futbolçu, 2022-ci ildə də “Minsk”in uğurları üçün çalışıb. O, 2019-cu ildə Brest “Dinamo”sunun heyətində ölkə çempionu olub.
“Neftçi” Boqomolskini 2022-ci ilin yayında 100 min avro müqabilində “Minsk”dən transfer etmişdi. Belaruslu hücumçu paytaxt təmsilçisinin heyətində 81 oyuna çıxıb, 11 qol vurub, 10 məhsuldar ötürmə müəllifi olub.
Belarusun U-21 yığma komandasında da forma geyinmiş futbolçu 2022-ci ilin yayında bu ölkənin əsas millisində debüt edib. O, Belarus millisində 6 oyun keçirib, məhsuldar fəaliyyəti ilə diqqət çəkməyib.
Qarşılaşma fevralın 19-da Tampere şəhərindəki “Tammelan” stadionunda keçiriləcək.
Əliyar Ağayev “KuPS” – “Lex” matçına təyinat aldı
Azərbaycanlı FIFA referisi Əliyar Ağayev Avropa Konfrans Liqasının 2025/2026-cı illər mövsümünün pley-off matçına təyinat alıb.
Bildirilir ki, Əliyar Ağayev Konfrans Liqasının pley-off mərhələsi çərçivəsində keçiriləcək “KuPS” (Finlandiya) – “Lex” (Polşa) matçının baş hakimi olacaq. Ona yan xətt hakimləri Zeynal Zeynalov və Akif Əmirəli kömək edəcəklər. Dördüncü hakim funksiyasını Elçin Məsiyev yerinə yetirəcək.
İngiltərəli Stüart Ettuell VAR, digər həmyerlimiz Nicat İsmayıllı AVAR kimi fəaliyyət göstərəcək.
Zümrüd Ağayeva “Austriya” – “Sparta” matçına təyinat aldı
AFFA-nın Qadın Futbolu Departamentinin rəhbəri Zümrüd Ağayeva qadınlar arasında Avropa Kubokunun 1/4 final matçına təyinat alıb.
Bildirilir ki, Zümrüd Ağayeva qadınlar arasında UEFA Avropa Kubokunun 1/4 final mərhələsinin cavab oyunları çərçivəsində keçiriləcək “Austriya” (Avstriya) – “Sparta” (Çexiya) matçının UEFA nümayəndəsi olacaq. Qarşılaşma fevralın 18-də Vyana şəhərində yerləşən “Franz-Horr” stadionunda baş tutacaq.
Xatırladaq ki, bu komandalar arasında Çexiyada keçirilmiş ilk görüşdə 0:0 hesabı qeydə alınıb.
Premyer Liqa: Mövsümün qol antirekordu qeydə alındı
Futbol üzrə Azərbaycan çempionatının (Premyer Liqa) 2025/2026-cı illər mövsümünün 20-ci turunda qapılara cəmi 8 qol vurulub.
Arena.az xəbər verir ki, baş tutmuş 6 oyunda orta məhsuldarlıq 1,33-ə bərabər olub.
Vurulan topların yarısı “Kəpəz” – “Neftçi” görüşündə (1:3) qeydə alınıb. “İmişli” – “Qarabağ” və “Qəbələ” – “Sabah” matçlarında qonaqlar, “Zirə” – “Karvan-Yevlax” və “Araz-Naxçıvan” – “Sumqayıt” qarşılaşmalarında meydan sahibləri bir qolla qələbə qazanıb. “Şamaxı” – “Turan Tovuz” oyunu isə 0:0 hesabı ilə başa çatıb.
Bu, mövsümün antirekordudur. Əvvəlki 19 turda ən az qol 4-cü turda vurulub – 9 top (orta məhsuldarlıq 1,50).
Qeyd edək ki, daha aşağı məhsuldarlığa sonuncu dəfə ötən mövsümün 29-cu turunda təsadüf olunub. Həmin vaxt 5 görüşdə 6 top vurulub və orta göstərici 1,20 olub.
ÇL: pley-off “Qalatasaray” – “Yuventus” matçı ilə başlayır
Bu gün futbol üzrə UEFA Çempionlar Liqasında (ÇL) 2025/2026-cı illər mövsümünün pley-off mərhələsinə start veriləcək.
Arena.az xəbər verir ki, ilk oyun günündə 4 qarşılaşma baş tutacaq.
Türkiyə təmsilçisi “Qalatasaray” İtaliyanın “Yuventus” komandasını qəbul edəcək. İstanbulda baş tutacaq qarşılaşmaya saat 21:45-də start veriləcək. Günün qalan üç oyunu isə gecə yarısı start götürəcək.
Qeyd edək ki, ÇL-in pley-off mərhələsinin digər oyunları növbəti gün baş tutacaq. Cavab qarşılaşmaları bir həftə sonra keçiriləcək.
21:45. Qalatasaray (Türkiyə) – Yuventus (İtaliya)
00:00. Benfika (Portuqaliya) – Real (İspaniya)
00:00. Borussiya (Dortmund, Almaniya) – Atalanta (İtaliya)
00:00. Monako (Fransa) – PSJ (Fransa)
Cud Bellingem 2 aya yaxın oynamayacaq
Futbol üzrə İngiltərə millisinin və Madrid “Real”ının hücumameyilli yarımmüdafiəçisi Cud Bellingem azı 2 ay oynamayacaq.
Arena.az xəbər verir ki, 22 yaşlı futbolçu La Liqanın 22-ci turunda “Rayo Valyekano”ya qarşı keçirdikləri və Madrid təmsilçisinin 2:1 hesablı qələbəsi ilə başa çatmış görüşdə əzələsindən zədələnmişdi.
İngilis yarımmüdafiəçinin təxminən bir aya sıraya dönəcəyi ehtimal edilirdi. Lakin son məlumatlara görə, Cud bu zədə səbəbindən azı 6-8 həftə müddətində yaşıl meydanlardan kənarda qalacaq.
Xatırladaq ki, Cud Bellingem 2023-cü ilin iyunundan “Real”da çıxış edir. O, Madrid klubuna 103 milyon avro məbləğ müqabilində Dormund “Borussiya”sından keçib. Hücumameyilli yarımmüdafiəçi İspaniya nəhəngi ilə müddəti 2029-cu ilin iyun ayının sonuna qədər nəzərdə tutulmuş müqaviləyə imza atıb.
Bellingem cari mövsümdə meydana çıxdığı 28 oyunda 6 qol vurub, 4 məhsuldar ötürmə verib. İngilis yarımmüdafiəçinin “Real”ın heyətində çıxışının ümumi mənzərəsi 128 oyun, 44 qol və 32 məhsuldar ötürmədən ibarətdir.
Bellingem “Real”la İspaniya Super Kubokunun (2024), İspaniya La Liqasının (2023/2024), UEFA Çempionlar Liqasının (2023/2024), UEFA Super Kubokunun (2024), FIFA Qitələrarası Kubokun (2024) qalibi olub.
Cud Bellingem 2020-ci ilin noyabr ayında debüt etdiyi İngiltərə yığmasının heyətində 46 oyun keçirib, 6 qol vurub və 10 məhsuldar ötürmə verib.
“Transfermarkt” 22 yaşlı yarımmüdafiəçisinin transfer dəyərini 160 milyon avro məbləğində qiymətləndirir.
Françesko Totti “Roma”ya qayıda bilər – Özü təsdiqlədi
“Roma”nın keçmiş kapitanı Françesko Totti klubda texniki direktor vəzifəsinə qayıtmaq ehtimalı ilə bağlı danışıqlar apardığını təsdiqləyib.
Arena.az bu barədə İtaliya mətbuatına istinadən xəbər verir.
Belə ki, bir neçə həftə əvvəl “Roma”nın baş məsləhətçisi Klaudio Ranyeri klub rəhbərliyinin əfsanəvi futbolçunu yenidən komandaya cəlb etməyi nəzərdən keçirdiklərini açıqlamışdı.
Totti məsələ ilə bağlı verdiyi açıqlamada yayılan məlumatları təsdiqləyib. O bildirib ki, tərəflər arasında danışıqlar davam edir və müəyyən detallar müzakirə olunur. Keçmiş kapitan əlavə edib ki, hazırda yekun qərar verilməyib.
Xatırladaq ki, Françesko Totti 1992/1993-cü illər mövsümündən 2016/2017-ci illər mövsümünə qədər “Roma”nın uğurları üçün çalışıb. İtalyan hücumçu bu müddətdə “canavalar”ın heyətində bütün yarışlarda 785 oyunda iştirak edib, 307 qol vurub, 210 məhsuldar ötürmə verib.
Totti “Roma” ilə İtaliya A Seriyasının (2000/2001), İtaliya Kubokunun (2006/2007, 2007/2008), İtaliya Super Kubokunun (2001/2002, 2007/2008) qalibi olub. Françesko 2006/2007-ci illər mövsümündə 26 qolla A Seriyasının ən sərrast futbolçusu olub. Əfsanəvi yarımmüdafiəçi həmçinin 5 dəfə (2000, 2001, 2003, 2004, 2007) İtaliyada ilin futbolçusu seçilib.
Totti İtaliya yığmasında 1998-ci ilin oktyabrında debüt edib, 58 oyuna 9 qol, 25 məhsuldar ötürmə ilə fərqlənib. Françesko “skuadra adzurra” ilə 2006-cı ildə Almaniyada keçirilmiş dünya çempionatının (DÇ-2006) qalibi olub.
Françesko Totti 2017-2019-cu illərdə “Roma”nın direktoru vəzifəsində çalışıb.
Totti “Roma” azarkeşlərinin sevimlisidir və “canavarlar”ın canlı əfsanəsi qəbul edilir.
La Liqa: “Barselona” “Jirona”ya səfərdə uduzdu
Bu gün futbol üzrə İspaniya çempionatında (La Liqa) 2025/2026-cı illər mövsümünün 24-cü turunun oyunlarına yekun vurulub.
Arena.az xəbər verir ki, sonuncu oyun günündə bir qarşılaşma baş tutub.
Turun qapanış matçında “Jirona” doğma meydanda “Barselona” ilə üz-üzə gəlib. Üç qolun qeydə alındığı oyunda Kataloniya təmsilçisi məğlubiyyətə üzülüb.
Beləliklə, geridə qalmış 24 turdan sonra 60 xala malik “Real” vahid liderdir. “Barselona” 58 xalla ikinci pillədə qərarlaşıb. “Vilyarreal” və “Atletiko”nun 45, “Betis”in 41, “Espanyol”un 35 xalı var.